Coraz częściej usłyszeć można o tym, jak dobre dla naszego zdrowia jest systematyczne praktykowanie jogi. Nic w tym dziwnego. Wystarczy nawet 10 minut dziennie, by zauważyć znaczące różnice.
Właściwie i regularnie wykonywane asany wpływają nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Dlaczego warto wprowadzić jogę do codziennej rutyny?
Wpływ jogi na ciało
Nawet kilka czy kilkanaście minut dziennie z jogą pozwala zaangażować do pracy te partie mięśni, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia. Oprócz wzmocnienia kluczowych grup mięśni, praktyka asan uelastycznia ciało i ma zbawienny wpływ na kręgosłup. Wiele ćwiczeń jogi pomaga osobom, które mają siedzący tryb życia. Odpowiednio dobrane asany w połączeniu z kontrolowanym i miarowym oddechem pozwalają uwolnić napięcia i rozluźnić całe ciało. Dzięki systematycznej praktyce poprawie ulega praca płuc, a co za tym możemy zauważyć lepsze dotlenienie całego organizmu. Joga wpływa również na obniżenie ciśnienia i regulację trawienia. Badania wykazują również jej dobroczynny wpływ na regulację gospodarki hormonalnej u kobiet.
Joga na stres i napięcie
Joga to prawdziwe i skuteczne remedium na stres i napięcie. Połączenie asan z oddechem i medytacją pozwala rozluźnić ciało i oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki poprawie ogólnej kondycji organizmu na korzyść zmienia się również nasze samopoczucie. Regularne praktykowanie reguluje poziom kortyzolu. Ćwiczenia mają więc bezpośredni wpływ na rozładowanie napięcia i stresu. Co więcej, dzięki praktyce zyskujemy więcej energii do działania. Odpowiednio dobrane asany odblokowują również miejsca w ciele, w których gromadzi się stres i negatywne emocje.